Babka ziemniaczana

Jakie polskie dania warto zaprezentować obcokrajowcom?

Polska jest gościnna i znana z wielu tradycyjnych specjałów. Kiedy odwiedzają nas zagraniczni goście, warto zaprezentować kilka sztandarowych potraw, które są sławne na całym świecie. Co zaplanować na obiad w tradycyjnym polskim wydaniu? Oto kilka propozycji z poszczególnych regionów polski:

Babka ziemniaczana i surówka z białej kapusty

Babka ziemniaczana to tradycyjne danie, które pomimo, że nie musi być na stałej liście naszego menu – warto choć raz zaprezentować swoim zagranicznym gościom. Aby obiad była jeszcze smaczniejszy warto do niej dodać surówkę z białej kapusty i polski kompot. Danie warto zaserwować z polskimi akcentami – takimi jak folklorystyczne serwetki, gliniane talerze i polne kwiaty na stole. Jeśli nasi goście są wegetarianami – nic nie stoi na przeszkodzie aby przyrządzić to danie bez mięsa. Placki ziemniaczane także są mile widziane.

Pierogi w wielu wersjach

Pierogi także są gratką dla przybyszów z innych państw. Wersja z mięsem, twarogiem, grzybami lub nawet truskawkami podbije serca zagranicznych gości i warto je podać na polskim obiedzie – tak aby umożliwić innym zasmakowanie polskiej tradycji. Choć pierogi to danie istniejące także w Rosji, Gruzji, we Włoszech oraz wielu innych państwach – te polskie mają swój klasyczny smak i w celu edukacji kulinarnej miło jest ich spróbować.

Szczupak faszerowany w galarecie

Danie jest ambitne w wykonaniu jednak można zakupić jego gotową wersję z ekologicznego sklepu z wyrobami tradycyjnymi. Szczupak faszerowany ma wyjątkowy smak i sprawdzi się jako przekąska na gościnnym stole. Inne wersje tych ryb to także sandacz oraz okoń. Dodatki interesujące dla gości z zagranicy to tarty chrzan, domowy majonez, sos tatarski oraz chleb na zakwasie.

Oscypek, ser koryciński i Bunc

Takie sery można podawać na desce w towarzystwie pieczywa oraz jako dodatek do sałatek, grzanek, mięs oraz w formie grillowanej. Do podkreślenia ich smaku użyjmy żurawiny. Polski chleb z polskim serem i szklanka zakwasu będzie ciekawą i miłą odskocznią dla każdego obcokrajowca,

Dla odważnych żurek i kwaśnica

Takie specjały mogą być nieco kontrowersyjne ze względu na swój intensywny smak. Warto jednak je zaprezentować – choć nie są to uniwersalne smaki, które polubi każdy przybysz. Taka sama zasada dotyczy bigosu.

Kaczka z jabłkami, gęsina oraz… schabowy

W taki sposób zaprezentujemy przybyszom polskie potrawy, które są przyjazne kubkom smakowym większości populacji. Warto pamiętać, że nie wszyscy muszą polubić nasze ulubione potrawy, a osoby z innych państwa mają czasami inny gust.

Tło zdjęcie utworzone przez dashu83 - pl.freepik.com